Výchova detí: Prečo plačú a ako im pomôcť?
Výchova a vývoj detí
2023-01-10 12:30:47

Výchova detí: Prečo plačú a ako im pomôcť?

Každý rodič si určite prešiel situáciou, keď jeho dieťa začalo plakať a nevedel, čo má robiť. Plač je jednou z najčastejších foriem komunikácie u detí, najmä u tých, ktoré ešte nevedia hovoriť. V tomto článku sa pozrieme na to, prečo deti plačú a ako im môžete pomôcť.

Prečo deti plačú?

Plač je pre deti základnou formou komunikácie, ktorú používajú, keď potrebujú niečo vyjadriť. Môže to byť preto, že sa cítia hladné, unavené, nudiace sa, alebo preto, že sa cítia nepríjemne alebo majú nejakú bolesť. Deti môžu plakať aj z dôvodu úzkosti alebo stresu, ktoré súvisia s novým prostredím alebo neznámymi ľuďmi.

Ako rozpoznať, čo dieťa potrebuje?

Rodičia by mali byť pozorní na reakcie svojho dieťaťa, aby mohli čo najrýchlejšie rozpoznať, čo dieťa potrebuje. Ak dieťa plače hlasno, zvyčajne znamená, že má hlad alebo je unavené. Ak dieťa plače menej intenzívne, môže to znamenať, že sa nudí alebo sa cíti nepríjemne. Ak dieťa plače v noci, môže to znamenať, že má nejaký problém s trávením alebo mu rastie zúbok.

Ako pomôcť dieťaťu, ktoré plače?

Ak zistíte, že vaše dieťa pláče, je dôležité sa mu venovať a snažiť sa zistiť, čo mu chýba. Ak je dieťa hladné, dajte mu jesť. Ak je unavené, uložte ho spať. Ak sa cíti nepríjemne, skúste zistiť, čo je mu nepríjemné a snažte sa to odstrániť. Ak dieťa plače kvôli úzkosti alebo stresu, môžete mu pomôcť objatím alebo hladením.

Ako reagovať na plač dieťaťa v spoločnosti?

Ak dieťa začne plakať v spoločnosti, je dôležité zostať pokojný. Skúste dieťa ukľudniť objatím alebo hladením a potom sa snažte zistiť, čo mu chýba. Ak je to možné, odíďte s dieťaťom z miestnosti, aby ste k nemu mohli hovoriť bez rušenia. Dôležité je, aby ste sa nehanbili a nehľadali vinu v sebe, ak vaše dieťa začne plakať v spoločnosti. Plač je prirodzenou súčasťou detstva a nie je to vaša chyba.

Ako predchádzať plaču u detí?

Aby ste predišli nadmernému plaču u detí, je dôležité venovať sa im, keď to potrebujú. Deti potrebujú pozornosť, lásku a starostlivosť svojich rodičov. Dajte dieťaťu pocit bezpečia a komfortu. Snažte sa poskytnúť mu pravidelný režim, zahrňte do neho spánok, stravovanie, hranie a vzdelávanie. Deti potrebujú aj čas na voľnú hru, aby sa mohli samy objavovať svet okolo seba.

Plač a jeho význam pre deti

Je dôležité si uvedomiť, že plač je pre deti prirodzený spôsob komunikácie a výrazu svojich potrieb. Je to aj spôsob, ako deti uvoľňujú svoje emócie a vyrovnávajú sa s rôznymi stresovými situáciami. Preto by sme sa nemali báť plaču u detí a mali by sme sa snažiť im čo najlepšie pomôcť.

Časté otázky

 • Ako rozpoznať, či dieťa plače kvôli bolesti?
  Ak dieťa plače dlhšie ako zvyčajne a snaží sa ukázať vám niečo konkrétne, kde má bolesť, môže to znamenať, že má nejaký zdravotný problém. Ak si nie ste istí, navštívte lekára.

 • Čo robiť, ak dieťa plače a neviem, prečo?
  Ak neviete, prečo dieťa plače, skúste sa mu venovať a uistiť sa, že je v bezpečí. Potom sa snažte zistiť, čo mu chýba. Môže to byť hlad alebo únava. Ak sa dieťa zdá byť zdravé, ale stále plače, navštívte lekára.

 • Môže nadmerný plač u detí poškodiť ich zdravie?
  Nadmerný plač môže viesť k vyčerpaniu a stresu, čo môže mať negatívny vplyv na zdravie dieťaťa. Ak si myslíte, že vaše dieťa plače viac, ako by bolo zvyčajné, alebo ak má iné príznaky choroby, navštívte lekára.

 • Ako zistiť, kedy dieťa prestane plakať?
  Každé dieťa je iné a tak aj to, kedy prestane plakať, môže byť rôzne. Ak je vaše dieťa zdravé, malo by prestať plakať po tom, čo dostane to, čo potrebuje. Ak vaše dieťa stále plače aj po tom, čo ste urobili všetko, čo ste mohli, alebo ak má iné príznaky choroby, navštívte lekára.

 • Je dôležité nechať dieťa plakať?
  Nie je dôležité nechať dieťa plakať, pretože to môže mať negatívny vplyv na jeho zdravie a psychiku. Je dôležité sa venovať dieťaťu, skúsiť zistiť, čo mu chýba a snažiť sa mu pomôcť.

Zhrnutie

Plač je pre deti prirodzeným spôsobom komunikácie a výrazu svojich potrieb. Ak sa váš malý potrebuje uvoľniť, nenechajte ho plakať na dlhú dobu. Venujte sa mu, skúste zistiť, čo mu chýba a snažte sa mu pomôcť. Deti potrebujú pozornosť, lásku a starostlivosť svojich rodičov. Ak sa o ne dobre postaráte, bude sa cítiť bezpečne a komfortne.

Akčné sady

Sport

Car

HAMAKI FOTELE Amazona

PRZYTULANKI Orange Toy

MODELE 3D Wooden.City

AMAZONA

ARTYKUŁY Santoro Gorjuss

EKO DOMKI PlayToyz

MATY Baby Great

LALKI HISZPAŃSKIE Lloren

DREWNIANE ZABAWKI Lucy&Le

ARTYKUŁY Santoro Mirabelle

SUKIENKI DLA LALEK

ZESTAWY Learning Resourc

ZESTAWY Re-Cycle-Me

ARTYKUŁY SANTORO KORI KUMI I FELINES

MOSE

BABY FEHN

FRES

BANWOOD

Baby Bite

Charlie Cran

Administracj

Orange Toy

La Magic Lalki Hiszpański

Filibabb

My Bag'

SANTORO LONDON

Llorens Ellit

Orange Symbol of the Year 201

Orange Lif

PULP BAMBOO

SUN BAB

Cool Bottle

Licencj

Antonio Jua

BarboToy

HERLIT

Dojčenské oblečenie

Dojčenské potreby

Cestovanie

Hračky

Pre mamičky

Detský nábytok